CIEGORIUS/ JŪRŲ RUPŪŽĖ (Cyclopterus lumpus)
Ciegorius, arba jūrų rupūžė – apvaliapelekinių šeimos žuvis. Ilgis iki 60 cm. Patinas saugo ikrus, po to globoja jauniklius. Baltijos jūroje ties Lietuvos pakrantėmis negausi žuvis.
Tai vienatvę mėgstanti žuvis, kuri nuplaukia ilgus atstumus iš gilių žiemojimo vietų į seklesnius vasaros vandenis. Ciegorius gyvena akmenuotame ir dumbliais užaugusiame dugne.
Nors mūsiškiai ciegoriai retai pasiekia kilogramo svorį, tačiau jų gentainiai, gyvenantys Atlanto vandenyne gali užaugti iki 5 ar net 9 kg svorio ir siekti 0,6 m ilgio. Įprastai jų kūno spalva nekrenta į akis ir yra pilkšva, gerai susiliejanti su fonine dugno spalva. Visai kitaip yra pavasarinio neršto metu. Tada patelės nusidažo žaliai ir mėlynai, o patinai tampa ryškiai oranžiniai raudoni. Negana to, patinai prieš nerštą seklesniame vandenyje ant dugno paruošia savotišką lizdą, kuriame patelių išnerštus ikrus akylai saugo net 6 -7 savaites nuo potencialių smagurių, besitaikančių paskanauti šio ne tik mums patinkančio skanėsto. Kad saugoti būtų patogiau ikrai sulipinami į kamuolio pavidalo dėtis.
Išties, šiaurės šalyse ciegorių ikrai laikomi delikatesu, plačiai vartojami ir paprastai pardavinėjami švieži.
Vertinama ir pačių ciegorių, ypač patinų žuviena, kuri vartojama šviežia arba rūkyta.
Ikriukai nedideli, minkštos tekstūros, švelnaus skonio ir aromato.